Jest ciągle jeszcze sprawą otwartą, czy w przedstawionej strukturze organizacyjnej należy tworzyć odrębne oddziały diabetologiczne w szpitalach szczebla uniwersyteckiego lub analogicznego, czy też osoby z cukrzycą należy przyjmować na typowe oddziały i do klinik; w tym ostatnim przypadku chorzy ci powinni być konsultowani przez specjalistę diabetologa. Ponieważ zadaniem szpitala jest hospitalizacja wybranych przypadków cukrzycy w celu ustalenia dokładnego rozpoznania i programu leczenia, połączonego najczęściej z edukacją zdrowotną, oddział specjalistyczny dzięki doświadczeniu zatrudnionego w nim personelu (lekarzy diabetologów oraz odpowiednio przeszkolonych pielęgniarek, dietetyczek i pracowników socjalnych) lepiej spełnia te zadania niż zwykły oddział czy klinika chorób wewnętrznych, chorób dziecięcych, położnictwa i in. Wskazania do hospitalizacji na tych oddziałach stanowią: 1. początkowy okres cukrzycy insulinozależnej (w tym wszystkie przypadki cukrzycy dziecięcej); 2. cukrzyca chwiejna; 3. cukrzyca wtórna lub skojarzona z innymi chorobami (typ 3); 4. chorzy z insulinoopornością, alergią insulinową, nadwrażliwością lub nietolerancją doustnych leków przeciwcukrzycowych; 5. zaawansowane przewlekle powikłania cukrzycy (nefropatia, retinopatia proliferacyjna, zgorzel stopy i in.); 6. ciąża w cukrzycy; 7. inne przemijające choroby wpływające niekorzystnie na metabolizm węglowodanów lub utrudniające leczenie cukrzycy (np. połączone z wymiotami); 8. przygotowanie chorego na cukrzycę do dużego zabiegu operacyjnego. Oddziały diabetologiczne i oddziały (kliniki) wyspecjalizowane w tej problematyce są najczęściej placówkami badawczymi, a także wykonują badania (ekspertyzy) dla potrzeb administracji służby zdrowia (ocena preparatów insuliny, nowych doustnych leków przeciwcukrzycowych, dietetycznych środków żywności, sztucznych środków słodzących i in.). Hospitalizacji wymagają zawsze chorzy z kwasicą ketonową i mleczanową, przypadki śpiączki cukrzycowej i ciężkich stanów niedocukrzenia krwi, jednak pacjentów tych należy jak najszybciej kierować do najbliższego szpitala (p. str. 368). Należy także stwierdzić, że leczenie szpitalne z powodu cukrzycy powinno następować tylko w razie rzeczywistej konieczności. Kierowanie chorego do szpitala jedynie z powodu umiarkowanego niewyrównania metabolicznego jest niecelowe i najczęściej mało skuteczne. Leczenie w szpitalu łączy się z leżeniem w łóżku i nie może w związku z tym uwzględniać wpływu wysiłku. Trudno jest więc często ustalić taki program terapeutyczny, który chory mógłby następnie kontynuować w warunkach życia codziennego’. Często po zakończeniu hospitalizacji niezbędna staje się modyfikacja tego programu w ramach leczenia ambulatoryjnego.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPrzeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne …
- Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …
- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
- ZaćmaU chorych na cukrzycę występują 2 rodzaje zaćmy: cukrzycowa i starcza. Zaćma cukrzycowa. Ten typ zaćmy, zwanej także metaboliczną (cataiacta diabetica vel …
- Przewlekła neuropatia symetrycznaJest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej i przytoczone wyżej dane na temat częstości występowania i uwarunkowań powikłań w obrębie obwodowego układu nerwowego …
- Zdrowa pizza – czy to możliwe? Dobra pizza Wrocław – pizzeria 24hDla wielu osób pizza to kaloryczny, tłusty i niezdrowy przysmak. Nic bardziej mylnego! Dobra pizza może być prawdziwą bombą witaminową a korzyści …
- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
- Neuropatia układu autonomicznegoUszkodzenie nerwów układu autonomicznego w cukrzycy daje liczne i zróżnicowane objawy, co jest wynikiem rozległej funkcji regulacyjnej tego układu w organizmie. Zmiany …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 2W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, w typie 2 tej choroby zmiany w wyspach są niewielkie i mało swoiste. Większość zmian stwierdzanych …
- Zmiany stawów i okołostawowe w cukrzycyW cukrzycy można wyróżnić 3 rodzaje zmian w stawach i w okołostawowej tkance łącznej, które zależą od występujących w tej chorobie zaburzeń …
- Leczenie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoZ chwilą rozpoznania śpiączki cukrzycowej lub stanu zagrażającego jej wystąpieniem (praecoma) chorego należy natychmiast skierować do najbliższego szpitala, w którym trzeba mu …
Najnowsze komentarze