Cukrzycy nie można skutecznie leczyć be z współpracy z pacjentem dobrze poinlormowanym o swojej chorobie, przeszkolonym w określonych czynnościach i zachowaniach zdrowotnych i mającym motywację do tej współpracy. Znaczenie motywacji należy szczególnie uwypuklić, bowiem bez niej chory mający nawet wystarczający zasób wiadomości o swojej chorobie i dobrze przeszkolony nie będzie się stosował do otrzymanych wskazówek. Prawidłowo ukierunkowana i właściwie przeprowadzona edukacja osoby z cukrzycą wyraźnie poprawia jej jakość życia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadkach cukrzycy insulinozależnej — u dzieci i młodocianych, u których choroba ta powoduje najwięcej niedogodności w życiu i u których długoterminowe niekorzystne rokowanie zaznacza się najwyraźniej. Dlatego też obecnie uważa się pedagogikę medyczną za nieodzowny element leczenia chorego na cukrzycę, który z pacjenta czyni partnera zespołu leczącego. Potrzeby w tym zakresie są duże i edukacja taka nie powinna ograniczać się tylko do szkolenia samego chorego, ale w odpowiedniej formie powinna objąć także jego rodzinę i najbliższe otoczenie, a także społeczeństwo, w którym żyje. W stosowanym dotąd raczej sporadycznie systemie szkolenia chorych na cukrzycę, prowadzonym w poradniach cukrzycowych lub na oddziałach szpitalnych, pacjenci otrzymują bezpośrednio po rozpoznaniu tej choroby podstawowe informacje o niej samej, o przestrzeganiu diety oraz — w razie cukrzycy insulinozależnej — o wstrzykiwaniu insuliny. Nauczanie odbywa się w formie krótkiej rozmowy z lekarzem, pielęgniarką oraz dietetyczką i jest połączone z prze studiowaniem-odpowiedniej literatury przeznaczonej dla osób z cukrzycą. Jak wskazują jednak rezultaty licznych badań zasobu wiedzy i umiejętności chorych, ten konwencjonalny system przekazywania informacji jest niewystarczający. Z przeprowadzonych w Warszawie badań ankietowych i analizy odpowiedzi osób z cukrzycą typu 1 w wieku 19—41 lat wynikało, że ponad połowa i nich nie przestrzegała diety, jedynie 1/4 wiedziało, jak należy się zachować w razie zagrażającego stanu niedocukrzenia krwi, i tylko 1/5 potrafiła samodzielnie oznaczać zawartość cukru i acetonu w moczu. Te same badania dowiodły, że większy zasób wiedzy mieli chorzy z cukrzycą dłużej trwającą, leczeni w przyklinicznej poradni cukrzycowej i w szpitalach uzdrowiskowych (w tych placówkach prowadzone jest systematyczne szkolenie pacjentów), oraz osoby mające wyższe wykształcenie.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Inhibitory białkoweOpisano występowanie w surowicy następujących białkowych inhibitorów: 1. W 1953 r. Bornstein i Park wykazali w surowicy zwierząt z cukrzycą alloksanową, a …
- Patogeneza śpiączki mleczanowejPodstawowym zaburzeniem w omawianym zespole jest nadmierne gromadzenie się we krwi (płynie ustrojowym) kwasu mlekowego oraz mleczanu i wystąpienie kwasicy metabolicznej. Może …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Próba obciążenia glukagonemW próbie tej Wykorzystuje się zarówno działanie glikogenolityczne glukagonu w wątrobie, jak i pobudzanie przez ten hormon wydzielania insuliny. Pierwsza właściwość glukagonu …
- Niekonwencjonalne sposoby podawania insulinyPodskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- Szybkie dania z dowozem do domu – pizzeria 24h Warszawa. Pizza nocą catering z dowozemMłodzi ludzie coraz chętniej korzystają z zamawiania potraw z dostawą do domu: tryb i szybkość życia oraz brak czasu na przyrządzenie bardziej …
- Kontrola cukrzycy w czasie operacjiBezpośrednie niebezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego u chorego z cukrzycą sprowadza się z jednej strony do wystąpienia stanu niedocukrzenia krwi, z drugiej zaś do …
- Leczenie cukrzycyleczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej …
- Wpływy metaboliczne insulinyWewnątrzkomórkowe wpływy insuliny dzielą się na doraźne i bardziej długotrwałe. Do pierwszej grupy należą wpływy będące wynikiem głównie aktywacji (defosforylacji lub fosforylacji) …
- Najgroźniejsze nałogi XXI wieku – nowe uzależnieniaWspółczesne życie wydaje się znacznie wygodniejsze od tego, które wiedli ludzie jeszcze ćwierć wieku temu. Jednakże coraz intensywniejszy konsumpcjonizm, szybki tryb życia, …
Najnowsze komentarze