Niedobór wody i chlorku sodowego uzupełnia się od początku leczenia. W ciągu pierwszych 2 h podaje się we wlewie dożylnym 2 1 fizjologicznego (0,9%) roztworu chlorku sodowego (300 mmol Na+), później zaś kontynuuje się ten wlew wolniej (1 1 w ciągu 2—4 h), aż do zmniejszenia się glikemii do 16,7—11,1 mmol/1 (300—200 mg%). Ponieważ w tym okresie zaznacza się tendencja do hipernatremii, spowodowanej przemieszczeniem wody i jonów potasowych do komórek oraz swoistym działaniem insuliny na cewki nerkowe, w tej fazie leczenia często wskazane jest podanie półfizjologicznego (0,45%) roztworu chlorku sodowego. Należy przy tym pamiętać o zmniejszaniu się pod wpływem hiperglikemii stężenia sodu w surowicy, w związku z czym jego wartość ok. 145 mmol/1 może oznaczać już rzeczywistą hipernatremię (p. dalej). Po zmniejszeniu glikemii do wyżej podanego poziomu podaje się w powolnym wlewie dożylnym 5% roztwór glukozy w objętości 1 l w ciągu 6 h. W razie potrzeby można mieszać ten roztwór z 0,9% roztworem chlorku sodowego. Niedobór potasu wolno uzupełniać tylko przy zachowanej czynności nerek i zawartości tego elektrolitu w surowicy mniejszej niż 5,5 mmol/1. Pora, w której rozpoczyna się uzupełnianie potasu, zależy od sposobu podania insuliny. W systemie tradycyjnym (duże dawki hormonu) czyni się to dopiero w drugim okresie leczenia śpiączki cukrzycowej, tzn. po obniżeniu poziomu glikemii (nie wcześniej niż 90 min po wstrzyknięciu pierwszej dawki insuliny). Jeżeli natomiast insulinę stosuje się w sposób ciągły w małych dawkach, można podawać potas od początku leczenia. Najdokładniej uzupełnia się niedobór potasu, podając go dożylnie z szybkością 20 mmol/h, w łącznej ilości 100—200 mmol w ciągu pierwszych 24—36 h. W razie znacznej hipokaliemii można ogólną dawkę tego elektrolitu odpowiednio zwiększyć. Dożylny wlew roztworu soli potasowych (najczęściej chlorku potasowego i fosforanu jednopotasowego) powinien być kontrolowany za pomocą oznaczania tego kationu w surowicy, a w razie niemożności wykonania tego pomiaru — badania elektrokardiograficznego. Można też podać chlorek potasowy we wlewie doodbytniczym (3—5 g chlorku potasowego rozpuszczone w 200 ml wody); jest to co prawda sposób bezpieczniejszy, ale mniej dokładny i pewny. Spośród innych elektrolitów niektórzy klinicyści zalecają także uzupełnianie niedoboru iosioranu w przekonaniu, że przyspieszy to regenerację 2,3-DPG i zmniejszy ryzyko hipoksji mózgu, Ponieważ jednak podanie nadmiernej ilości fosforanów może pogłębić występującą w kwasicy ketonowej hipokalcemię oraz hipomagnezemię i nawet doprowadzić do wystąpienia tężyczki, w praktyce dla pokrycia tego niedoboru tylko część soli potasowych (połowę) podaje się w postaci ortofosforanu jednopotasowego. W niektórych ośrodkach od niedawna uzupełnia się utratą magnezu. W tym celu podaje się w powolnym wlewie dożylnym (w ciągu 4—6 h) 500 ml 2% roztworu siarczanu magnezu (około 100 mmol).
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie retinopatii cukrzycowejRokowanie. Zależy ono od stopnia zaawansowania retinopatii, a ten z kolei w dużym stopniu od typu cukrzycy. W trwającej wiele lat cukrzycy …
- Operacje ze wskazań nagłychWyrównanie cukrzycy i jej kontrola u chorych, którzy są przyjmowani do szpitala w trybie nagłym i wymagają natychmiastowej interwencji, jest zadaniem trudnym, …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 2W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, w typie 2 tej choroby zmiany w wyspach są niewielkie i mało swoiste. Większość zmian stwierdzanych …
- Kryteria oceny leczenia cukrzycyCelem prawidłowego leczenia cukrzycy jest przywrócenie chorym sprawności życiowej, możliwości pełnego uczestniczenia w życiu społecznym („zdrowie uwarunkowane”), uchronienie od następstw inwalidztwa spowodowanego …
- Preparaty insuliny krótko działająceNależą tu preparaty, których działanie rozpoczyna się wkrótce po wstrzyknięciu podskórnym i nie przekracza 12 h. Najstarszą i w Polsce już nie …
- Cykl glukoza — kwasy tłuszczowePod pojęciem tego cyklu rozumie się zależność pomiędzy utlenianiem kwasów tłuszczowych a zużytkowaniem glukozy w tkankach, przede wszystkim w mięśniach. W mięśniach …
- Zmiany w naczyniach odżywczych nerwówZmiany w naczyniach odżywczych nerwów (vasa nervoium). Jest to najstarsza teoria tłumacząca występowanie zmian w nerwach obwodowych w cukrzycy, przedstawiona jeszcze pod …
- AminokwasyWiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Choroby trzustkiCukrzyca po całkowitym chirurgicznym usunięciu trzustki (co najmniej 90% gruczołu) należy u człowieka do dużej rzadkości. W związku jednak z doskonaleniem techniki …
Najnowsze komentarze