Częstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane zmiany gruźlicze u 50°/o tych chorych, to obecnie ich częstość nie przekracza 1%. Zjawisko to ilustrują wyraźnie badania przeprowadzone w Polsce. Fejkiel stwierdził gruźlicę płuc u 35% badanych pośmiertnie osób z cukrzycą zmarłych na terenie Krakowa w latach 1901—1955, przy czym była ona bezpośrednią przyczyną zgonu u 12,7% spośród nich. W Łodzi natomiast w latach 1965—1969 gruźlica stanowiła już tylko 3,4% przyczyn zgonów chorych na cukrzycę, zaś w badaniach prospektywnych przeprowadzonych w Warszawie w latach 1974—1983 odsetek ten zmniejszył się do 0,3 i był 3-krotnie mniejszy niż w ogólnej populacji Warszawy. Chociaż umieralność z powodu gruźlicy płuc wśród chorych na cukrzycę zmalała tak bardzo, to jednak zagrożenie jej wystąpieniem u tych osób jest ciągle jeszcze kilkakrotnie większe niż w ogólnej populacji. Cukrzyca wydaje się usposabiać do wznowy już przebytej i wyleczonej gruźlicy. Obserwuje się to szczególnie u chorych wymagających stosowania dużych dawek insuliny oraz u chorych z niedoborem masy ciała. Niekiedy gruźlica płuc rozwija się po przebyciu śpiączki cukrzycowej, co jest raczej następstwem ogólnego upośledzenia stanu ogólnego, zaburzenia przemiany węglowodanów, a nie samej ketozy. U osób młodocianych obserwowano zbieżność występowania zmian gruźliczych i zaćmy. Gruźlica płuc u chorych na cukrzycę nie leczonych lub niedostatecznie wyrównanych metabolicznie rozwija się szybko i w krótkim czasie doprowadza do serowacenia i rozpadu, natomiast w stanach wyrównania metabolicznego poddaje się leczeniu farmakologicznemu i operacyjnemu w tym samym stopniu co u osób bez cukrzycy. W cukrzycy powikłanej gruźlicą typu wytwórczego, o powolnym i łagodnym przebiegu, można stosować, jeżeli są ku temu wskazania, leki doustne z grupy sulfonylomocznika, natomiast w okresie obostrzeń i w postaciach bardziej aktywnych należy stosować insulinę. Szczególny nacisk należy położyć na zapobieganie gruźlicy u chorych na cukrzycę. Obejmuje ono: optymalne wyrównanie metaboliczne, unikanie kontaktu z chorymi na gruźlicę oraz okresowe (raz w roku) badanie radiologiczne płuc. Zaleca się także wykonywanie u tych osób co jakiś czas próby tuberkulinowej. W razie dodatniego jej wyniku niektórzy zalecają leczenie przeciwprątkowe przez okres jednego roku, także przy prawidłowym obrazie radiologicznym płuc.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- FruktozurieSą to stany cechujące się pojawieniem się fruktozy w moczu. Wchłania się ona wolniej w jelicie cienkim aniżeli glukoza, natomiast ulega szybszym …
- Alergia skórna wczesnaMoże ona być miejscowa lub uogólniona. Odczyn w miejscu wstrzyknięcia insuliny pojawia się już po 2 h w postaci jasnoczerwonego nacieku niezbyt …
- Receptor insulinowyObecność receptora insulinowego stwierdzono w błonie licznych komórek, takich jak adypocyty, komórki mięśniowe, hepatocyty, limfocyty, inonocyty i in. Zasługuje na uwagę, że …
- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
Czym się różni USG płodu 4D od 3D?
Ciąża jest pięknym, ale zarazem bardzo stresującym czasem dla każdego rodzica. Na szczęście, współczesna medycyna dysponuje wieloma narzędziami diagnostycznymi, które pozwalają monitorować …- Problemy socjalne chorych na cukrzycęMimo że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, trwającą całe życie i stanowiącą niewątpliwie upośledzenie somatyczne, a nieraz i psychiczne, to jednak właściwe jej …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
- Zmiany w naczyniach odżywczych nerwówZmiany w naczyniach odżywczych nerwów (vasa nervoium). Jest to najstarsza teoria tłumacząca występowanie zmian w nerwach obwodowych w cukrzycy, przedstawiona jeszcze pod …
Przekłuwanie uszu – ile kosztuje?
Tanie i jednocześnie bardzo skuteczne metody na poprawę wizerunku, zyskują wciąż na popularności. Choć na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej możliwości …- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Nauczanie rodzinyEdukacji w zakresie wyżej przedstawionych problemów wymagają także najbliżsi członkowie rodziny chorego, z którymi pozostaje on w stałym kontakcie (rodzice, współmałżonek, dzieci). …
Najnowsze komentarze