Trudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich wybitnie pogarsza się tolerancja węglowodanów, z drugiej zaś niemożności ich normalnego odżywiania. W tych wszystkich przypadkach zasadą jest przejście na dożylne podawanie glukozy i równoczesne wstrzykiwanie insuliny; hormon ten stosuje się także u tych pacjentów, którzy przedtem byli leczeni dietą lub dietą i lekami doustnymi. Dobowa ilość glukozy powinna wynosić około 200—250 g, przy czym podaje się ją najczęściej w postaci 10% roztworu w 4 porcjach po 500 ml co 6 h lub w 3 porcjach po 750 ml co 8 h. Czas trwania wlewu pojedynczej porcji roztworu glukozy powinien wynosić co najmniej 2 h. Wstrzykuje się insulinę krótko działającą (krystaliczną kwaśną, obojętną lub maxirapid) podskórnie, w stanach odwodnienia — domięśniowo, w równych porcjach na 10—15 min przed rozpoczęciem każdego dożylnego wlewu roztworu glukozy; jedynie w godzinach rannych dawkę zwiększa się ze względu na skłonność do porannej hiperglikemii o 4—-6—8 j.m. Wstępną dobową dawkę insuliny oblicza się w ten sposób, że ilość tego hormonu wstrzykiwaną uprzednio przez pacjenta zwiększa się przeciętnie (w zależności od glikemii) o 25%. Chorym, którzy przedtem nie otrzymywali insuliny, na wstępie podaje się 30—40 j.m. na dobę. Jeżeli rokowanie w chorobie lub zatruciu doprowadzającym do śpiączki nie jest złe (np. w zatruciach polekowych) i przewiduje się w późniejszym okresie powrót do leczenia doustnego lub tylko dietetycznego cukrzycy, należy stosować insulinę wysoko oczyszczoną. Wstępną dawkę hormonu koryguje się pod kontrolą glikemii, którą należy oznaczać nie wcześniej niż w 2 h po zakończeniu wlewu pojedynczej porcji glukozy. Glikemia w granicach 8,3—14 mmol/1 (150—250 mg%) chroni zarówno przed niebezpiecznym wówczas stanem niedocukrzenia krwi, jak i przed ketozą oraz kwasicą ketonową. Z chwilą odzyskania przez pacjenta świadomości i możności odżywianiego doustnie stopniowo zmniejsza się ilość glukozy podawanej dożylnie (np. w postaci roztworu 5%), a następnie odstawia ją całkowicie. Odpowiednio modyfikuje się dawkowanie insuliny, którą najczęściej trzeba jeszcze przez różnie długi okres stosować w 3 wstrzyknięciach na dobę. Na oddziałach szpitalnych, które dysponują pompami strzykawkowymi, insulinę można podawać w postaci powolnego wlewu dożylnego równolegle z roztworem glukozy. Ten sposób leczenia wymaga jednak odpowiedniego doświadczenia i możności wykonywania częstych oznaczeń glikemii.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Na czym polega terapia alkoholowa? Jak leczyć chorobę alkoholową?Alkoholizm to poważna choroba wyniszczająca organizm osoby uzależnionej, mająca destruktywny wpływ na jej psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Doprowadza do zmian …
- Choroba nerekW chorobach nerek hiperinsulinemię obserwuje się dopiero w okresie ich niewydolności, i to zwykle po stymulacji komórek B glukozą, glukagonem lub tolbutamidem. …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Pochodne sulfonylomocznikaSą one głównymi przedstawicielami grupy leków zwiększających wydzielanie insuliny. Działanie to stwierdzono zarówno in vitro, jak i in vivo i ta właściwość …
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!Bliny, choć kojarzone głównie z kuchnią wschodnioeuropejską, to danie, które z powodzeniem można dostosować do różnych smaków i potrzeb. Jednym z ciekawszych …
- Przenośny koncentrator tlenu – gdzie się zaopatrzyć?Tlenoterapia to znakomita metoda leczenia chorób takich jak niewydolność oddechowa i innych chorób, które mogą mieć związek chociażby z nałogowym paleniem papierosów. …
- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
- Coraz częściej poszukiwany transport medycznyW ostatnim czasie coraz bardziej stały się popularne usługi z zakresu transportu medycznego. Dużo osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, …
- Okres pooperacyjnyPostępowanie ukierunkowane na wyrównanie cukrzycy zależy w tym okresie od stanu metabolicznego chorego oraz rodzaju wykonanej operacji. U osób, które były poddane …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- Insulina we krwi w niektórych innych chorobachPoza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością …
Najnowsze komentarze