W cukrzycy stwierdza się zmniejszenie napięcia żylnego, wzrost obwodowego ciśnienia żylnego oraz rozszerzenie żył, zwłaszcza w ich odcinku przylegającym do włośniczek. Te zmiany określa się nazwą wenopatii cukrzycowej (venopathia diabetica). Rozszerzenie żył jest dobrze widoczne w Spojówce i siatkówce. Prawidłowy stosunek szerokości żył do szerokości tętniczek w tym obszarze wynosi 3 : 2, natomiast w cukrzycy żyły są 2 i więcej razy szersze od tętniczek. Mechanizm rozwoju wenopatii cukrzycowej nie jest dotąd wyjaśniony. Nie stwierdzono odrębności w budowie anatomicznej żył w cukrzycy i opisane zmiany są przypisywane zaburzeniom czynnościowym. Jako ich przyczynę wymienia się najczęściej niedotlenienie, jednak w rachubę należy brać także upośledzenie unerwienia żył spowodowane swoistymi dla cukrzycy zmianami w obwodowym układzie nerwowym (neuiopathia diabetica). Wykazano, bowiem, że w cukrzycy dochodzi do osłabienia naturalnych odruchów żylnych (np. na ochłodzenie, zmianę pozycji ciała), a także, że gorsza jest ich reaktywność na leki blokujące receptory adrenergiczne. Te zaburzenia czynnościowe stwierdzono w żyłach zarówno kończyn dolnych, jak i górnych. Wenopatia cukrzycowa nie daje charakterystycznego zespołu klinicznych objawów, jest więc pojęciem jak na razie — patofizjologicznym. Wprawdzie u starszych osób chorych na cukrzycę z zaburzeniami przepływu krwi w kończynach dolnych często (w 50% przypadków) stwierdza się żylakowatość podudzi, jednak nie ma dowodów na to, że jest ona spowodowana cukrzycą. Zaburzenia hemodynamiczne w układzie żylnym (obniżenie napięcia i wzrost ciśnienia żylnego, osłabienie fizjologicznych odruchów żylnych) mogą natomiast w istotny sposób wpływać — poza pojemnością żylną — na mikrokrążenie, w szczególności na wymianę pomiędzy naczyniami włosowatymi a otaczającym je środowiskiem. Średnie ciśnienie włośniczkowe i kierunek wymiany płynupomiędzy włośniczkami a przestrzenią zewnątrzkomórkową zależą od wartości ciśnień na początku i końcu naczynia włosowatego. Ponieważ nawet małe zmiany ciśnienia żylnego bardzo znacznie modyfikują ciśnienie włośniczkowe, występujące w cukrzycy zmiany czynnościowe żył mogą w istotny sposób upośledzać funkcję układu naczyń włosowatych.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Retinopatia cukrzycowaPod tą nazwą rozumie się zespół zmian w siatkówce, spowodowany swoistymi dla cukrzycy czynnościowymi i morfologicznymi nieprawidłowościami naczyń włosowatych i doprowadzający w …
- InsulinaInsulina jest białkiem o masie cząsteczkowej około 6000 (masa cząsteczkowa insuliny ludzkiej wynosi 5808, insuliny wieprzowej — 5778, insuliny wołowej — 5734, …
- Przewlekła neuropatia symetrycznaJest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej i przytoczone wyżej dane na temat częstości występowania i uwarunkowań powikłań w obrębie obwodowego układu nerwowego …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
- Terapia w sieci. Jak leczyć uzależnienia?Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki? Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do …
- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
- Rozwój dziecka chorego na cukrzycęPoprawne leczenie cukrzycy zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka chorego na cukrzycę. W razie jednak wczesnego wystąpienia choroby wzrost tych dzieci …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- Zmiany naczyniowe w nerkachZmiany te dają charakterystyczny obraz cukrzycowego stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis diabetica), któremu odpowiada kliniczny zespół nefropatii cukrzycowej. Nerki są powiększone lub prawidłowej …
- Przeciwciała wiążące insulinęSą to humoralne przeciwciała należące do immunoglobulin G (IgG), w początkowym okresie także do immunoglobulin M i(IgM), które po związaniu się z …
- Rokowanie i zapobieganie encefalopatii cukrzycowejRokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje …
Najnowsze komentarze