Z przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, istotne znaczenie ma Wzrost stężenia wolnych jonów wapniowych w komórkach B. Glukoza zwiększa napływ tych jonów do cytozolu. Jest on przede wszystkim rezultatem jej katabolizmu w komórkach B i gromadzenia się w nich metabolitów glukozy i jonów potasowych, które depolaryzują błonę komórkową. Ta staje się wówczas przepuszczalna dla napływających z przestrzeni zewnątrzkomórkowej jonów wapniowych, które aktywują kalmodulinę oraz swoiste kinazy białkowe i w ten sposób zapoczątkowują proces wydalania insuliny z komórek B. Proces ten trwa tak długo, dopóki jony wapniowe nie zostaną wydalone na zewnątrz komórki lub zgromadzone w zbiornikach wewnątrzkomórkowych. Wyrazem tych zjawisk są zmiany aktywności elektrycznej komórek B stymulowanych glukozą. Potencjał elektryczny ich błony wynosi około 60 mV (ujemny od strony wewnętrznej). W okresie depolaryzacji błony pojawiają się salwy iglic, które w razie intensywnej stymulacji przechodzą w jednolity ich ciąg. Glukoza jest cukrem, który najsilniej pobudza komórki B do wydzielania insuliny. Spośród innych sacharydów jedynie mannoza oraz niektóre pentozy (ksylitol, ryboza) i aminocukry (glukozamina, N-acetyloglukozamina) działają podobnie, jednak w znacznie słabszym stopniu, i jest mało prawdopodobne, by ten ich wpływ miał znaczenie fizjologiczne. Zwiększone wydzielanie insuliny przez komórki B powodują także niektóre trójwęglowe metabolity glukozy, jak aldehyd glicerynowy i dihydroksyaceton.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- RemisjaU około 30% dzieci w pierwszym okresie leczenia zapotrzebowanie na insulinę maleje w znacznym stopniu, dając obraz remisji. Ustępują wówczas objawy kliniczne …
- Śpiączka hipermolalnaOpisana w 1961 roku przez Stottera i niezależnie przez Rossiera i wsp. śpiączka hipermolalna (hyperosmolar nonketotic diabetic coma) została tak nazwana w …
- zielona przychodnia
- Inhibitory białkoweOpisano występowanie w surowicy następujących białkowych inhibitorów: 1. W 1953 r. Bornstein i Park wykazali w surowicy zwierząt z cukrzycą alloksanową, a …
- Przygotowania do wesela – od czego je rozpocząć? Restauracja na bankiety Bydgoszcz: wina dla gości weselnychPrzygotowanie do wesela do czas pełen stresu i nerwów. Warto odpowiednio wcześnie rozpocząć wszystkie czynności, które zagwarantują nam i naszym gościom niezapomniane …
- Choroby przyzębiaMimo mniej dramatycznego przebiegu choroba przyzębia (parodontopathia) stanowi w dalszym ciągu najczęstsze i najważniejsze powikłanie cukrzycy w obrębie jamy ustnej. Częstość tej …
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
- Kupuję, więc jestem – uzależnienie XXI wieku. Zakupoholizm statystyki – uzależnienie od kupowania.Jednym z najpoważniejszych uzależnień XX wieku jest zakupoholizm. Nie jest to jednak zjawisko całkiem nowe, gdyż pierwsze wzmianki na temat kompulsywnego kupowania …
- Rokowanie i zapobieganie retinopatii cukrzycowejRokowanie. Zależy ono od stopnia zaawansowania retinopatii, a ten z kolei w dużym stopniu od typu cukrzycy. W trwającej wiele lat cukrzycy …
- Powikłania leczenia pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu są około 20 razy mniej toksyczne od pochodnych diguanidyny, jednak w czasie ich stosowania występują również powikłania, które mogą być …
- Przyczyny przerostu warg sromowych mniejszychO przeroście warg sromowych mniejszych mówi się, gdy wewnętrzne wargi są większe od zewnętrznych. Jest to uciążliwe pod względem estetycznym, ale może …
Najnowsze komentarze