Wpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie homeostazy glikemii, dzięki czemu ośrodkowy układ nerwowy i inne zależące od glukozy tkanki otrzymują dostateczną ilość tego substratu. Ta czynność wątroby jest kontrolowana z jednej strony przez glukagon i katecholaminy, a z drugiej — przez insulinę. Glukoza po wniknięciu do komórek wątrobowych ulega fosforylacji przez swoistą glukokinazę i mniej swoistą heksokinazę. Pierwszy z tych enzymów występuje w hepatocytach i jego aktywność jest wyraźnie zależna od insuliny. Drugi katalizuje fosforylację w komórkach Kupffera-Browicza wątroby i podlega w mniejszym stopniu wpływowi insuliny. Aktywacja fosforylacji stanowi jeden z głównych efektów działania insuliny w wątrobie, determinujący dalsze przemiany glukozy. Hormon ten zwiększa spichrzanie glikogenu w wątrobie, w której osiąga ono w prawidłowych warunkach najwyższy poziom (5—7% mokrej masy). Nie powoduje jednak gromadzenia się tego polisacharydu w hepatocytach powyżej wspomnianego fizjologicznego pułapu, a w stanach, w których jest ono nadmierne, powoduje zmniejszenie jego zawartości. Z kolei przez hamowanie enzymów kontrolujących resyntezę glukozy insulina wybitnie zwalnia glukoneogenezę w wątrobie, hamuje fosforolizę glukozo-6-fosforanu i zmniejsza oddawanie wolnej glukozy do obszaru pozawątrobowego. Insulina pobudzając przemianę glukozo-6-fosforanu w cyklu glikolitycznym i cyklu pentozowym stymuluje syntezę kwasów tłuszczowych i triglicerydów w wątrobie. Zwiększenie syntezy kwasów tłuszczowych pod jej wpływem następuje jednak w wątrobie wolniej niż synteza glikogenu, co dowodzi, że oddziaływanie tego hormonu na lipogenezę jest wynikiem tylko przyspieszenia przemian glukozy. Insulina nie zwiększa natomiast pobierania przez wątrobę kwasów tłuszczowych z krwi. To tłumaczy, dlaczego pod jej wpływem nigdy nie dochodzi do nadmiernego odkładania triglicerydów w wątrobie i do jej stłuszczenia. Zjawisko takie może natomiast wystąpić w razie nadmiernej podaży kwasów tłuszczowych, które swobodnie przenikają z krwi do wnętrza komórek wątrobowych (np. w stanach nasilonej lipolizy w tkance tłuszczowej). Anaboliczny wpływ insuliny na przemianę azotową w wątrobie przejawia się zmniejszeniein oddawania aminokwasów i mocznika do krwi wypływającej z tego narządu. W wątrobie następuje synteza wielu białek, w tym enzymów katalizujących procesy metaboliczne kontrolowane przez insulinę, takich jak glukokinaza, syntaza glikogenowa, glukozo-6-fosfataza, fruktozo-l,6-difosfataza i in. Jest prawdopodobne, że wpływ insuliny na aktywność wielu spośród tych enzymów sprowadza się właśnie do stymulacji ich syntezy.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Błona podstawnaZmiany w strukturze i czynności błony podstawnej stanowią zasadniczy element mikroangiopatii cukrzycowej i w ciągu ostatnich lat błona ta stała się przedmiotem …
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
- Przewlekłe powikłania cukrzycyCechą charakterystyczną dla grupy zmian narządowych, określanych mianem przewlekłych powikłań cukrzycy, jest ich powolny — rozciągający się na wiele lat — rozwój, …
- Coraz częściej poszukiwany transport medycznyW ostatnim czasie coraz bardziej stały się popularne usługi z zakresu transportu medycznego. Dużo osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, …
- Wirusowe zapalenie wątroby a cukrzycaCzęstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
- InsulinaInsulina jest białkiem o masie cząsteczkowej około 6000 (masa cząsteczkowa insuliny ludzkiej wynosi 5808, insuliny wieprzowej — 5778, insuliny wołowej — 5734, …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Obraz kliniczny i rozpoznanieObraz kliniczny cukrzycowej śpiączki ketonowej jest dość różnorodny, a intensywność i rodzaj występujących dolegliwości i objawów nie zawsze kształtuje się równolegle do …
- Przekłuwanie uszu – ile kosztuje?Tanie i jednocześnie bardzo skuteczne metody na poprawę wizerunku, zyskują wciąż na popularności. Choć na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej możliwości …
Najnowsze komentarze